DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretim Materyalleri EBA'da Yayında

Öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımı için, Bakanlığımızın kaynakları ile öğretmenler tarafından üretilen Öğretim Materyalleri yayımlandı.  
Öğretim Materyalleri EBA'da Yayında

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü eğitim adına daha iyi hizmet verebilmek; EBA'nın dijital, eğitsel içeriklerinin zenginleştirilmesine yönelik güncel, seçkin ve kaliteli içerikler hazırlamaya devam ediyor. 

 

Öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik eğitsel dijital içeriğin temini, sınıf içi ve sınıf dışı kullanım senaryolarını destekleyen öğretim materyallerinin üretimi öncelikli olarak 1. Sınıftan 8. Sınıfa kadar okutulmakta olan zorunlu dersler için başlandı. Öğretim materyalleri öğretim programlarıyla uyumlu, öğretim tasarım ilke ve yöntemlerine uygun, temiz tasarımlı ve erişilebilirlik standartlarını sağlayan etkileşimli içeriklerdir.

 

Bakanlığımız öğretmenleri ile hazırlanan öğretim materyallerinin üretiminde, ilk etapta,  merkezi 25 ve uzaktan 66 olmak üzere 91 öğretmen görev aldı. Görevlendirilen öğretmenlerle 15 ekip halinde içerik üretimine başlandı. Bakanlığımızın inceleme ve değerlendirme kriterleri ile üretim standartlarına göre üretilen içerikler EBA altında aşağıdaki derslere ait "Öğretim Materyali" sekmesi altında yayınlandı. Bunlar; Görsel Sanatlar (2, 3 ve. 6. Sınıflar) dersinde 7 adet, Fen Bilimleri (6. Sınıflar) dersinden 8 adet, Matematik ( 3 ve 6. Sınıflar) dersinden 15 adet, Türkçe (3 ve 6. Sınıflar) 11 adet, Sosyal Bilgiler (6. Sınıflar) dersinden 6 adet, İngilizce ( 3. Sınıflar) dersinden 1 adet, Bilişim Teknolojileri (5 ve 6. Sınıflar) 46 adet, Müzik ( 3 ve 6. Sınıflar) dersinden 6 adet, Teknoloji ve Tasarım (7. Sınıflar) dersinden 1 adet olmak üzere 137 kazanım ile uyumlu 2.048 ekrandan oluşan 101 adet öğretim materyali artık EBA'da.

 

Öğretim Materyalleri uluslararası erişilebilirlik standartlarını karşılamaya yönelik görme engelli öğretmenler tarafından incelenerek standartlara uygunlukları denetleniyor. Seslendirme ve alt yazı desteği ile daha fazla engelli öğrenci ve öğretmenin kullanımı için ilgi çekici, esnek bir öğrenme imkânı sunuyor.

 

İlköğretim kademesinde yer alan 1. Sınıftan 8. Sınıfa kadar tüm zorunlu derslere yönelik öğretim materyali standartlarında içeriklerin üretimi devam ediyor. Öğretim materyallerine yönelik tüm görüş, öneri ve fikirlerinizi birfikrimvar@eba.gov.tr adresinden YEĞİTEK ile paylaşabilir ve üretilen tüm yeni içerikleri EBA altından takip edilebilir. 

 

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.