DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM STANDARTLARININ ARTTIRILMASI MALİ DESTEK PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM STANDARTLARININ ARTTIRILMASI MALİ DESTEK PROGRAMI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Karacadağ Kalkınma Ajansının Okul Öncesi Eğitim Standartlarının Arttırılması Mali Destek Programı kapsamında, TRC2 Bölgesinde Okul Öncesi Eğitim alanında okullaşma oranını arttırmak ve olumsuz çevresel koşullarda yaşayan dezavantajlı bölgelerdeki çocukların diğer çocuklara göre eksik yöndeki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, okul öncesi eğitim kurumlarında yeni yöntem ve modern yaklaşımlara uygun gerekli fiziki, beşeri ve teknik altyapının güçlendirilerek eğitim kalite ve cazibesinin arttırılması amacıyla Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın katılımıyla basın temsilcileriyle bir araya gelerek son 6 ay içinde yapılan okul öncesi eğitim çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

 İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu:  eğitimde hem Türkiye’de hem de Diyarbakır’da bugüne kadar gerçekleştirilen çok önemli yatırımların olduğunu söyledi. Özellikle okul öncesinden başlayarak Diyarbakır’da hem okullaşmayı hem de eğitim alanında odaklaşmayı gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkat çeken Vali Güzeloğlu, “Eğitimin bütün alanları önemli ve öncelikli olmakla birlikte en önemli ve en belirleyici alanı okul öncesidir. Destek ve katkı gereken ailelerimize maddi ve manevi destekler de sağlandı. Her okulumuzda ve ana sınıflarımızda malzeme, donanım ve diğer eksiklikler de bu anlamda gözden geçirildi ve tamamlandı. Geldiğimiz noktada yaklaşık 6 aylık geride bıraktığımız çalışma döneminde elde edilen başarı gerçekten gurur vericidir. Göreve başladığımız 30 Haziran itibari ile 3-4-5 yaş grubunda okullaşma oranımız yüzde 26,74’tü, bugün itibari ile bu oranımız yüzde 43,98’e çıkmış durumdadır. Bu konuda yılsonu hedefimiz yüzde 75’tir. 5 yaş grubunda göreve başladığımızda okullaşma oranımız yüzde 50,05 oranındaydı, bugün itibari ile yüzde 95,01’e çıkmıştır” dedi. Karacadağ Kalkınma Ajansı okul öncesi için 4,5 milyon dağıtacak Okul öncesi çalışmalarla ilgili Karacadağ Kalkınma Ajansının bugün açıkladığı mali destek programına da değinen Vali Güzeloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kalkınma ajansımız üzerinden bugün ilan edilen 2018 yılı mali destek programları kapsamında da kalkınma ajansı başkanlığımızda Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde kullanılmak üzere 4,5 milyon liralık kaynak tahsis edilmiştir. Bu projelerde yüzde 90 hibe oranı geçerlidir, 300 bin liralık proje desteği sağlanacaktır. Bilgi çağında bilgi ekonomisine katkı koyacak yetişmiş insan gücünün en önemli kavramı olan bilgisayar okuryazarlığı gibi kodlama eğitiminin de Diyarbakır’da okul öncesinde artık verilmeye başlanması kaçınılmazdır.” Dedi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

29-12-201729-12-201729-12-201729-12-201729-12-2017

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.