DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

RAİF TÜRK İLKOKULU'NUN TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

RAİF TÜRK İLKOKULU'NUN TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlimiz Bağlar ilçesinde DİMİN Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yaptırılan 32 derslikli Raif Türk İlkokulu'nun açılış töreni gerçekleştirildi.

Açılış törenine; Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, Bağlar Kaymakamı Sayın Yavuz Güner, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Sayın Hasan Maral, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan, DİMER Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hayırsever iş insanı Sayın Raif Türk ve Kıymetli Eşi Sayın Yıldız Türk, Dimin Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aziz Erman Türk, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mehmet Kaya, Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'ın konuşması ile başladı. Sayın Arslan,"Bugün burada hayırsever DİMİN Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yaptırılacak olan 32 derslikli Raif Türk İlkokulu'nun temel atma töreni vesilesiyle toplanmış bulunmaktayız.

Başta Bakanlığımız olmak üzere Uluslararası Fonlar, YİKOB yatırımları ile 1,5 milyar TL'nin üzerindeki yatırım stoğu, 2700 dersliğe ulaşan eğitim yatırımlarımız hızla devam ediyor.

Burada en kıymetli işlerden biri, Diyarbakır'daki hayırseverlerimizin sürece destek olmaları ve katkıları bizi heyecanlandırıyor." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'ın ardından kürsüye çıkan Sayın Raif Türk; "Hayatımın en güzel, en anlamlı girişimi olan okulumuzun temel atma törenini onurlandırdığınız için teşekkür ederim. Hepiniz hoş geldiniz. Böyle hayırlı bir projenin oluşmasına vesile olan, temel atma aşamasına gayet kısa zamanda ulaşmamızı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçen katkısı olan herkese yürekten şükranlarımı sunuyorum.

Okul yaptırmak her yerde ve her durumda başlı başına hayırlı bir iştir. Çünkü okul, hemen hemen daima daha iyi bir geleceğin inşa edildiği yerdir. Her okul gibi bizim okulumuz da gelecek nesillere bir hediyedir. Ne kadar modern ve donanımlı olursa olsun, bir binayı okul yapan ise aslında öğretmenlerle öğrencilerinin arasında yaşanan sevgiye, bilgiye, bilime ve çalışmaya dayalı büyülü öğrenme sürecidir. O süreci yaşamış olanlarımız elbette çoktur. İki gün önce 24 Kasım Öğretmenler günüydü. Her koşulda her çabayı harcayarak mesai bilmeden öğrencileri için çalışan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü de  bu güzel vesileyle kutluyorum.

Öğretmen olmayı ben de çok istedim, yaklaşık altı yıl Ergani'de Dicle İlköğretim Okulu'nda okudum, ama kısmet değilmiş, kaderin bizim için başka planları varmış, olmadı. Çocuk dünyasının sandığımdan çok daha büyük bir evren olduğunu o günlerde daha iyi öğrendim. Şimdi temelini atacağımız bu binanın da gelecekte, özverili öğretmenlerle merak ve öğrenme aşkı ile dolu öğrencilerle donanmış çok iyi bir okul olmasını hayal ediyorum. Okulumuzun öğrencilerinin, kız veya erkek hepsinin hayata üretken bireyler olarak katılmasını, kendilerine, ailelerine ve ülkelerine değer katan bireyler olmasını temenni ediyorum. Onların hayatın en sihirli yanının kendini inşa etmek ve kendinden sonra gelen nesillere daha güzel bir dünya olduğunu içselleştirmiş bireyler olacaklarını umuyor, yoksulluğun ve cehaletin nadir görüldüğü huzurlu bir ülke yaratmak için çalışmalarını diliyorum. Böyle bir günü bu umutlarla sizinle birlikte büyük bir coşku ile paylaşmanın sevinci içindeyim. Herkese hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum." dedi.

Düzenlenen törende konuşan Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, en büyük varlığın, umudun  ve zenginliğin gençler olduğunu söyledi. 

Diyarbakır'da ilk, orta ve lisede eğitim-öğretime devam eden öğrenci sayısının 450 bini geçtiği bilgisini veren Sayın Karaloğlu, bu sayının bazı vilayetlerin nüfusundan daha çok olduğunu belirtti. 

Kentteki genç nüfusun önemini vurgulayan Sayın Karaloğlu şöyle konuştu:

"Elbette ki bu genç nüfusu şehir, ülke ve insanlık için bir değere, zenginliğe dönüştürmek bu genç nüfusun iyi eğitilmesinden geçiyor. Diyarbakır'da hem devlet bütçesi ve hayırseverlerimizden hem de uluslararası fonlardan şu anda büyük bir eğitim seferberliği var. 2 bin 700 yeni ilave derslik çalışmamız var. Milli Eğitim Bakanımızın son Diyarbakır seyahatinden sonra eğitim yatırımlarımız çok hızlandı. Sayın Bakanımıza Diyarbakır halkı, Diyarbakır'daki yavrularımız adına ilin valisi olarak çok teşekkür ediyorum. Gerçekten neyi istediysek, konuştuysak döndükten sonra her şey halloldu, ödenekleri gönderildi. Biz de hemen ihale süreçlerine başladık. Şu anda ihaleye çıktıklarımız var, çıkacaklarımız var. Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Diyarbakır gerçekten eğitim altyapısı bakımından eksikleri azaltılmış, hafiflemiş bir ile dönmüş olacak.

Hayırsever iş insanlarımız da Diyarbakır'da son dönemde çok güzel okullar yaparak Milli Eğitim'e bağışladılar. Yakın zamanda açtıklarımız oldu. Şu anda devam edenler var, daha gelip protokole bağlamasalar da niyetli olanlar var. İnşallah rabbim onlara da en kısa zamanda gelip bu hayır kervanına katılmayı nasip etsin.

Çok farklı alanlarda hem çocuklarımızın eğitimine destek olmak hem de kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde çocuklarımıza destek vermek için 'Uyanış Gençlik' adı altında çok önemli faaliyetlerimiz var. Bütün gayemiz, isteğimiz çocuklarımız iyi eğitilsin. Düşünen insan olsunlar. Edindikleri bilgiyi kendileri, aileleri, ülkeleri ve milletleri için değere dönüştüren gençler olsunlar. Artık çocuklarımız birilerinin istismarına uğramasın, birilerinin akıllarını, birilerinin aklına kiraya vermesin, özgüvenleri yüksek olsun istiyoruz. Bu toprakların geçmişte yetiştirdiği çok önemli bilim insanları var. Yine bu topraklar o geleneğe dönsün ve üreten insanları üretmeye devam etsin diye bir gayretimiz var. Şu anda Diyarbakır'ın 17 ilçesinin tamamında gençlik yatırımlarımız var. İnşallah bunlar tamamlanınca çocuklarımızın, gençlerimizin daha nitelikli, kaliteli zaman geçirebilecekleri, kültürde, sanatta ve sporda iyi yetişmiş gençler olabilmeleri için altyapımız tamam olacak." dedi.

Valimiz Sayın Münir Karaloğlu'nun konuşmasının ardından Hayırsever Raif Türk ve Kıymetli Eşi Sayın Yıldız Türk Hanımefendi'ye Valimiz tarafından Onur Belgesi takdim edildi. Okul yapım sürecinde kendilerine destek olan Valimiz Sayın Münir Karaloğlu'na ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yüksel Arslan'a Raif Türk tarafından plaket takdim edildi. 

Plaket töreninin ardından protokol tarafından temel atma butonuna basılarak Raif Türk İlkokulu'nun temeli atıldı.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

 

27-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-202127-11-2021

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR diyarbakirmem at meb.gov.tr - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.