DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLİĞİ KONFERANSI

TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLİĞİ KONFERANSI

Müdürlüğümüz ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, İstanbul Sanayi Laboratuvarı Simülasyon Merkezi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortaklığında; 9 Mayıs Avrupa Günü etkinlikleri çerçevesinde 2022 Avrupa Gençlik yılında, "Dijital Çağa Hazır mısın? AB-Türkiye Gençlik Teknoloji Konferansları kapsamında öğrencilere ve mesleki ve teknik eğitim öğretmenlerine yönelik Yapay Zeka, Robotik Kodlama ve Teknoloji Girişimciliği konferansları kapsamında ilimizdeki özel okullara yönelik iki ayrı konfererans ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı resmi okullarımıza yönelik olarak da Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Girişimcilik Merkezinde konferans düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ali AKBAŞ, DTSO Girişimcilik Konferans Salonunda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü okullarımızdan öğretmenlerin katılımıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada özellikle mesleki ve teknik eğitim alanında öğretmenlerin ve eğiticilerin tam donanımlı olmaları ve kendi alanlarında teknolojik güncel gelişmeleri takip etmeleri noktasında her zaman yanlarında olacaklarını ve bu tür eğitim, panel, çalışma atölyeleri ve konferanslarda Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve kendi alanında SANLAB gibi teknolojik girişimlerle her zaman ortak işbirliklerinin devam edeceğini ifade etti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya ise yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği tarafından 9 Mayıs Avrupa günü dolayısıyla 27 AB üyesi ülkede ve aday ülkelerde her yıl bu tür etkinliklerin yapıldığını ifade etti. Bu çerçevede 2022 yılının Avrupa Gençlik Yılı ilan edildiğini ve dolayısıyla etkinliklerin daha çok gençlere yönelik olmasının hedeflendiğini belirtti. Oda bünyesinde bulunan AB Bilgi Merkezi de bu doğrultuda faaliyetlerine devam etmektedir. Oda olarak her zaman mesleki ve teknik eğitim konusuna çok önem verdiklerini hatta Oda bünyesinde Sanayi Mektebi ve Girişimcilik Merkezi projelerini hayat geçirerek ilimizde önemli bir açığın giderildiğini ifade etti.  

İstanbul Sanayi Laboratuvar Simülasyon Merkezi ortağı ve Teknoloji Girişimcisi Salih KÜKREK yaptığı konuşmada, "Simülasyon teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırma ve gerçek zamanlı robotik çözümler geliştirme vizyonuyla robotik çözümler ile öğrenci ve öğretmenlerin sanayinin gerçek ihtiyaçlarına yönelik mesleki eğitim simülatörleri ile nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlanması, ve bilim ve teknoloji farkındalığının arttırılması amaçlanmaktadır," dedi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

18-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-2022

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.