DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI´NIN 98.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

İlimizde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen etkinlikler çerçevesinde coşkuyla kutlandı.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI´NIN 98.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Kutlama programı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan Aslan’ın Anıt Park´ta bulunan Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Kayapınar ilçemizde bulunan Kent Meydanında gerçekleşen kutlama programına, İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan Aslan, kurum müdürleri, öğrenciler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlamalarda ilk olarak Şehit Teğmen Ayfer Gök Anaokulu minik öğrencisi Elvin Demir İstiklal Marşımızın 10 kıtası ezbere okudu.

Daha sonra kutlamada bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Milletvekilim, Garnizon Komutanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Cumhuriyet Başsavcımız, adli, mülki, askeri erkânın seçkin temsilcileri, hizmet etmekten büyük bir onur ve sorumluluk duyduğum aziz Diyarbakır´ımızın güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler ve dünyanın ilk bayramının kendilerine armağan edildiği yarınımızın güvencesi, güzelliğimiz ve geleceğimiz sevgili çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun.

Bugün sizlerle birlikte bu büyük coşkuyu paylaşırken 23 Nisan 1920´de egemenliğin kaynağı kayıtsız ve şartsız milletin meclisindedir ve milli egemenliktedir diyerek meclisi açan, Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlatan ve 29 Ekim 1923´te bugün vatandaşı olmaktan onur ve gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kurulduğundan bugüne devletimiz, milletimiz ve değerlerimiz uğruna hayatını feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun, makamları cennet olsun. Kurtuluş Savaşı mücadelesinin en önemli ve en kritik döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk içinden çıktığı bu büyük millete güvenerek, Milletin Meclisini kurarak, bütün mücadeleyi millet egemenliğine dayanan ve bunu amaçlayan bir süreçte götürdü. Dünya tarihinde eşine az rastlanır emsali görülmemiş bir kahramanlığın ifadesi olan Türkiye Cumhuriyeti´nin Kurtuluş Savaşı, meclisin egemenliğinde ve milletin iradesine bağlı olarak gelişti.

Bizim inancımız odur ki bu büyük milletinin karakterine en uygun rejim Cumhuriyet ve cumhuriyet rejiminin en önemli kurumu da milletin egemenliğini ve iradesinin yansıdığı meclisidir. Bu kararlılıkla egemenliğin kaynağı meclisinin açıldığı büyük günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk dünyada bir ilk olarak sevgili çocuklar sizlere adanmış bir bayram olarak ilan etti. 23 Nisanda ulusal egemenliğimizin anlamını, kavramını ve önemi kutlarken ve paylaşırken aynı zamanda geleceğimiz olan siz çocuklarımıza da adanmışlığının onurunu yaşıyoruz. Bugün dünyanın resmi bir bayram olarak kutlanmasın da çocuklarıyla birlikte bu bayramı kutlayan ilk ve tek millet ve devlet olmanın onurunu paylaşıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki Sizler bu inanç ve kararlılıkla, emanet edilen Cumhuriyetimizi ve devletimizi daha ileriye, daha iyiye ve güzele taşıyacaksınız. Her biriniz yüreğinizdeki sevgiyle, inançla ve kararlılıkla bu büyük devleti sonsuza kadar payidar kılacaksınız.Gelecek her gün gelişmiş, kalkınmış, huzur ve güven içerisinde her türlü tehdidine karşı kenetlenmiş bir büyük Türkiye´yi oluşturacaksınız. İçte ve dışta bu büyük yürüyüşümüzü, gelişmemizi, geleceğe doğru kararlı yürüyüşümüzü engellemek isteyen bütün ihanet odakları, bütün terör örgütleri ve bunun işbirlikçileri sizlerin kararlı, imanlı duruşunuz karşısında hiçbir hedefine bugüne kadar olduğu gibi ulaşamayacak ve bu büyük devlet ve millet sonsuza kadar var olacaktır. Sizler bizim umudumuzsunuz. En iyi eğitimi almanız, mutlu olmanız, geleceğe güvenle bakmanız için devlet ve millet olarak bütün imkânları sunuyoruz. Kaynaklarımızı dünyanın bütün çocukları ile aynı anda ve daha güzel ve gelişmiş bir ortamda size sunulması için gayret sarf ediyoruz. Bugün artık bu ülkenin her köşesindeki huzur ve güven ortamında sizler eğitim aldığınız okullarınızda, yaşadığınız ortamlarda, en güzel ve en gelişmiş bir standartla buluşuyorsunuz. Bakınız işte bugün bu bayramı yaptığımız Kent Meydanı da dünyanın en güzel örneklerinden biri, kent içinde çocukların eğlencesine, mutluluğuna ve sosyal hayatı dolu dolu yaşamasına dönük yapılmış bir büyük proje. Bunun gibi projelerimiz, fiziksel alt yapıdan sosyal üst yapıya kadar her alanda devam edecek. Çünkü bu büyük devlet ve millet ile biz, biriz, beraberiz, bütünüz.Sevgili çocuklar bu büyük bayramınız kutlu olsun. Bu bayram coşkusunda bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun diyorum. Emanetleri Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar payidar olacak, bu büyük millet ve sevgili çocuklar sizler sonsuza kadar İnşallah hep böyle mutlu olacaksınız. Sizleri çok seviyor, sizlere güveniyoruz, Sağ olun var olun.”

Konuşmanın ardından okullarda düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencileri ödülleri Vali Güzeloğlu, Milletvekili Bal ve Garnizon Komutanı Yayla tarafından verildi.

Kayapınar Halk Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından düzenlenen Yöresel Halk Oyunları gösterisinin ardından kutlamalar ilkokul öğrencisi Alper İmran Tatlı tarafından ‘Dünya Çocuk Bayramı’ adlı şiirin okunmasıyla devam etti. Yumurcaklar Anaokulu öğrencileri tarafından ‘Hayat Bayram Olsa’ adlı dans gösterimi gerçekleştirildi.

Hanimiş Ritim Grubunun gösterisinin ardından Karacadağ Anaokulu öğrencileri tarafından Halk Oyunları Gösterisi düzenlendi. Sevinç Koleji öğrencileri tarafından düzenlenen dans gösterisinin ardından ’23 Nisan’ adlı şiir öğrenci Zeren Çağlayan tarafından okundu.

Bağlar Halk Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından düzenlenen stilize gösterinin ardından kutlamalar düzenlenen çeşitli yarışmaların ardından sona erdi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

23-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-201823-04-2018

Fırat Mahallesi 597. Sokak No 4 Kayapınar / DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.