DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI´NIN 99.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Diyarbakır´da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı düzenlenen etkinlikler çerçevesinde coşkuyla kutlandı.
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI´NIN 99.YILI COŞKUYLA KUTLANDI

Kutlama programı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Feysel Taşçıer’in Anıt Park´ta bulunan Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Yenişehir ilçemizde bulunan Seyrantepe Sentetik Çim Sahada gerçekleşen kutlama programına, Vali Yardımcıları Dr. Ahmet Naci Helvacı ve Ahmet Yıldız, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Feysel Taşçıer, kurum müdürleri, öğrenciler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve Kayapınar ilçemize bağlı Vali Kurt İsmail Paşa Ortaokulu öğrencileri tarafından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kutlamalarda ilk olarak Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un mesajının okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Feysel Taşçıer bir konuşma yaptı. Müdürümüz Taşçıer “Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 99. yılını kutluyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan gününü ulusumuza hem Ulusal Egemenlik hem de Çocuk Bayramı olarak armağan etmiş, bu yönüyle de büyük bir lider olduğunu bir kez daha göstermiştir. 23 Nisan 1920 günü, TBMM´nin açılması Cumhuriyet yolunda atılmış en büyük adımdır. Bağımsızlığa gidilen yolda milletimizin azim ve kararlılıkla başlattığı var olma mücadelesinin en son adımı bu kutlu günde atılmış ve ulusal egemenliğimiz 23 Nisan tarihinde tescillenmiştir. Bugün, yok edilmeye çalışılan bir ulusun tek bilek, tek yürek haline geldiği bir gündür. Bugün, ulusumuzun, kendini beğenmiş düşmanlara karşı, yıkık bir binada yepyeni bir ruh ve imanla, yepyeni bir devletin temellerinin atıldığı gündür. Çocuklara armağan edilen tek evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, geleceğimizin çocuklarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine olan güçlü inancın da bir ifadesidir. İnanıyorum ki, yarınlarımızı temsil eden çocuklarımız geçmişten aldıkları güçle, geleceği şekillendirecek, müreffeh bir Türkiye´nin, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstleneceklerdir.

Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklar;

Sizler bu günümüzün küçükleri, yarınlarımızın büyüklerisiniz. Geleceğimiz sizlere emanet. Hangi makam ve rütbede olursanız olun, hangi iş ve meslekte olursanız olun, yüreğiniz daima insan sevgisiyle dolu olsun. Unutmayın ki Mevlanalar, Yunus Emreler, Ahmed Arifler, Ali Emiriler, Cahit Sıtkılar da sizler gibi bir zamanlar çocuktu. Bugün bizlerin bulunduğu bu görevlerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizden; araştıran, düşünen, üreten, ahlaki ve insani değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Dünün çocukları yine dün yetişip büyük işler başardı. Biz de bu büyük başarıları çoğaltıp bu vatanı, vatanlar içinde en büyük vatan, bu milleti de milletler içinde en büyük millet yapmayı en yüce görev olarak bilmeliyiz. Bunu da başaracak olanlar bugünün çocukları olan sizlersiniz.

Sevgili meslektaşlarım;

Geleceğimiz elinizdeki bu yavrularımıza emanet. Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız sizlere emanet. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki; Sevgimizi veremediğimiz öğrencimize bilgimizi asla veremeyiz ve kendi çocuklarımız için neyi hayal ediyorsak öğrencilerimiz için de ayni şeyleri hayal ettiğimiz sürece görevimizi hakkıyla yerine getirmiş oluruz. Bizim mesleğimizin hammaddesi çok değerli olan çocuklar ve sevgidir. En kıymetli varlığımız olan ve en anlamlı bayramımızın armağan edildiği çocuklarımızı sevgiyle yoğurmalıyız. En büyük arzumuz; çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi eğitim alarak topluma yararlı, özgür bireyler olarak yetişmeleridir. Yarının büyükleri olacak çocuklarımızın milli, ahlaki ve evrensel hedefleri benimsemeleri en büyük temennimizdir.

Çok Değerli Anne ve Babalar,

Ecdadın bizlere bıraktığı en büyük servet ‘Milli Egemenlik’tir. Bizler çocuklarımıza özgürlüklerle dolu, eşit, adaletli ve güzel yarınlar bırakmak istiyorsak en büyük görevimiz bu servete sahip çıkmak olmalıdır. Bize bırakılan bu serveti daha güzel şekilde yarınlara taşımak, asıl sahibi olan çocuklarımıza ulaştırmak ve onlara mutlu yarınlar bırakmak istiyorsak, onların geleceğini teminat altına alacak olan cumhuriyet değerlerini korumak, demokrasi ile zenginleştirerek sahip çıkmak zorundayız. Tüm dünya milletlerinin ve çocuklarımızın hiçbir zaman savaş, kan ve acı görmemesi dileğiyle, tüm Milletimizin ´Ulusal Egemenlik Bayramı´nı ve çocuklarımızın ´Çocuk Bayramını´ kutluyor ve bu vesileyle bu günleri bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve minnet ile yad ediyorum.” dedi.

Müdürümüz Doç. Dr. Taşçıer’in konuşmasının ardından Bağlar İlçemize bağlı Fevzi Çakmak Ortaokulu öğrencisi Cemre Çuhadar tarafından ‘Dünya Çocuk Bayramı’ adlı şiir okunduktan sonra Anaokulu öğrencileri tarafından ‘Hayat Bayram Olsa’ şarkısı eşliğinde gösteri yapıldı.

Daha sonra Yenişehir ilçemize bağlı Surkent İşitme Engelliler Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından, 4 merkez ilçe Halk Eğitim Merkezinin birlikte hazırladığı Diyarbakır yöresine ait Halk Oyunları Gösterisi yapıldı.

Program, Kayapınar ilçemize bağlı Vali Kurt İsmail Paşa Ortaokulu öğrencileri tarafından oluşturulan Müzik Korosu dinletisinin ardından sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şubesi

23-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-201923-04-2019

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.