DİYARBAKIR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘ULUSLARARASI MEDENİYETLER BİSİKLET TURU’ DİYARBAKIR ETABI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığı tarafından organize edilen, 6 ülkeden 165 sporcunun yarıştığı farklı ülkelerin kültürlerinin bir araya getirilmesi ve Bölgemizin Cazibe Merkezi haline gelmesi amacıyla düzenlenen ‘Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu’  Diyarbakır etabı yapıldı.
‘ULUSLARARASI MEDENİYETLER BİSİKLET TURU’  DİYARBAKIR ETABI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Diyarbakır´ın tarihi güzelliklerine dikkat çekmek amacıyla yapılan Natürel İçkale turunun startı İç Kale Açık Hava Müzesinden verildi. Start öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Aksoy şunları söyledi: “Bisiklet Federasyonumuz, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz organizasyonunda Diyarbakır’da bir bisiklet etkinliği gerçekleştiriyoruz. Uluslararası Medeniyetler Turu adı altında Mardin, Batman ve bugün de Diyarbakır’da bu faaliyet gerçekleştiriliyor. Özellikle Diyarbakır’ın kültürel anlamda en önemli merkezlerinden birisi Tarihi İçkalede’yiz. Burası Diyarbakır’ın eski yönetim merkezlerinden birisi, restore edilerek kültürel faaliyetler için tahsil edildi. Bulunduğumuz alan Hz. Süleyman Cami’si ve bölgesindeki rekreasyon alanı tamamlanmış bir bölge. Diyarbakır’ın tarihi güzelliklerini kamuoyu ile paylaşmak ve burada bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da bu faaliyetleri ilimizde gerçekleştirmek adına her türlü çalışmayı yapacağımızı da ifade etmek istiyorum”

Konuşmanın ardından Vali Aksoy tarafından sallanan damalı bayrak ile start verildi.

Asıl yarış olan Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu, Valilik önünden başlayarak Ofis – Koşuyolu – Oryıl kavşağından dönüş - Koşuyolu – Ofis – Valilik önü olacak şekilde, toplan 10 (on) tur olarak yapılan yarış için start, yine Vali Aksoy tarafından verildi.

Buradaki programa Vali Aksoy’un yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Salcano Yönetim Kurulu Başkanı Salih Akgül ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali Yardımcısı Sercan Gökdemir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Vestel Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Tümay Korkut, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Yapılan yarışın sonucunda Büyük Erkekler kategorisinde Kocaeli Brisa Spor Kulübünden Kemal Küçük Bay 1 inci, Torku Şekerspor’dan Serkan Balkan 2 inci, Sırbistan’dan Alexandar Roman 3 üncü oldu. Yarışmada Büyük Erkekler kategorisinde dereceye giren sporculara ödülleri Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy tarafından verildi. Ayrıca yarışmada 1 inci olan Kemal Küçükbay’a şampiyonluk gömleği yine Vali Aksoy tarafından giydirildi.

Madalya töreninin ardından konuşan Vali Aksoy şunları söyledi: “Çok değerli sporcular, değerli katılımcılar Diyarbakır olarak Medeniyetler Bisiklet Turu’na ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Özellikle Mardin, Batman ve üçüncü ayağı da Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

Diyarbakır 33 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış farklı kültür ve inançlara sahip insanların hoşgörü içerisinde bir arada yaşadığı bir kent ve bu kentin özelliğine yakışan bir organizasyona da ev sahipliği yapmış olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Diyarbakır bu özelliğini bütün Türkiye’ye bütün Dünya’ya bu organizasyon aracılığıyla bir kez daha anlatma fırsatı buldu. Ben bu organizasyonun ilimizde gerçekleştirilmesinde katkı sağlayan İçişleri Bakanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Bisiklet Federasyonumuzun Değerli Başkanı’na ve burada bu çalışmalara katkı sunan Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızın değerli yetkililerine teşekkür ediyorum. Diyarbakır’ın bu yönünü güzel yönünü bu vesileyle bir kez daha anlatama fırsatı bulduğumuz için hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Diyarbakır turizmin, Diyarbakır yatırımın merkezi haline gelecek ve bu yönüyle öne çıkacak. Diyarbakır ile ilgili ön yargıların kırılmasına bu tür etkinlikler önemli katkı sağlıyor. Diyarbakır’ı görmeden Diyarbakır ile ilgili ön yargıya sahip olanları Diyarbakır’a davet ediyoruz. Diyarbakır’a gelsinler, görsünler ve Diyarbakır’ın Türkiye’nin en büyük şehirlerinden bir farkının olmadığını burada yaşayarak kendileri de fark etsinler. Bu anlamda biz herkesi Diyarbakır’a davet ediyoruz ve Diyarbakır’da bulunmalarını arzu ediyoruz. Diyarbakır’ın bu yönünü de her yönüyle bir kez daha yakalayalım diye. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yurt dışından 5 ayrı ülkeden katılan ve 4 farklı kategoride 165 sporcumuz yarıştı onları da Diyarbakır’a geldikleri için bu etkinlikte bulundukları için teşekkür ediyorum. Dereceye giren, ödül alan bütün sporcularımızı da yürekten kutluyor hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum”

Genç Erkekler kategorisinde Kocaeli Brisa Spor Kulübü sporcularından Halil İbrahim Doğan 1 inci, Yusuf Ziya Kelav 2 inci, Eşref Batuhan Pekcan ise 3 üncü oldu. Genç Erkekler kategorisinde dereceye giren sporculara ödülleri Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı tarafından verildi. Ayrıca Genç Erkekler kategorisinde 1 inci olan Halil İbrahim Doğan’a şampiyonluk gömleği Başkan Küçükbakırcı tarafından giydirildi.

Yıldızlar kategorisinde dereceye giren Konya Taşkent Spor Kulübü sporcusu Fatih Deniz 1 inci, Konya Gençlik Spor Kulübü sporcu Ramazan Daglı 2 inci, Çumra Belediye Spor’dan Ali Altuntaş ise 3 üncü olmuştur. Yıldız Erkekler kategorisinde dereceye giren sporculara ödülleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla tarafından verildi.

Master Erkekler kategorisinde dereceye giren sporculara ödülleri Salcano Yönetim Kurulu Başkanı Salih Akgül tarafından verildi. Master Erkekler kategorisinde dereceye giren sporcular şöyle: Ferdi Sporcu Nevzat Kıral 1 inci, Tekirdağ Gençlik Hizmetlerinden Mutlu Erçevik 2 inci, İstanbul Gençlik Spordan Tarık Gül ise 3 üncü oldu.

Ayrıca Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turunda dereceye giren sporculara Valiliğimiz tarafından birer altın hediye edildi.

Yarış sonrası yarışmanın düzenlenmesine katkılarından ve göstermiş oldukları misafirperverlikten ötürü Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Sayın Erol Küçükbakırcı tarafından, Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcısı Sercan Gökdemir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ve Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Başkanı Mehmet Kesen´e birer plaket takdim edildi.

Törende daha sonra ailelerinin maddi durumları iyi olmayan ve derslerinde başarılı olan 100 öğrenciyi temsilen 20 öğrenciye Salcano tarafından bisiklet ve yapılan TEOG sınavında ilimizde ilk 100 dereceye giren başarılı öğrencilere Vestel tarafından birer tablet bilgisayar hediye edildi.

Öğrencilere tablet bilgisayarları ve bisikletleri Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Salcano Yönetim Kurulu Başkanı Salih Akgül, Vali Yardımcısı Sercan Gökdemir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Vestel Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürü Tümay Korkut tarafından verildi.

 

Toplu fotoğraf çekiminin ardından Uluslararası Medeniyetler Bisiklet Turu Diyarbakır Etabı Ödül Töreni sona erdi.

 

26-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-201726-05-2017

Şehitlik Mah. M.Akif Ersoy Bulv. D.Bakır Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesi No 7 Yenişehir/ DİYARBAKIR - 0412 322 2100 / 0412 322 2200 / Sanal Santral 84122100 / 84122200

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.